Statyka

Menu główne
Strona główna
Kontakt
Linki
Szukaj
Statyka
Wstęp
Podpory
GN i SW
Układ współrzędnych
Moment
Obciążenia
Łuki
Pręty zerowe
Belka
Rama
Kratownica
PDF
StatykaTV
Programy
RM-WIN
Robot
Szukaj

Układ współrzędnych

Przed przystąpieniem do obliczeń musimy określić układ współrzędnych w którym bedziemy pracować. Dzięki temu bedziemy mieli określone zwroty dodatnie i ujemne. Również z przyjecia odpowiedniego układu wynika, który moment bedzie z "+", a który z "-". Dotyczy to tylko obliczania reakcji, znakowanie momentów zginających podlega innym zasadom. 

Na tej stronie będziemy pracować w takim układzie:

Konsekwencja przyjęcia takiego układu współrzędnych jest moment dodatni "kręcący" zgodnie ze wskazówkami zegara. Jest to bardziej naturalne i wydaje mi się przyjazne dla początkujących. Oczywiście każdy z Was może przyjąc dowolny układ współrzednych i na nim pracować.

Przy obliczaniu reakcji często zdarza się sytuacja, że układając warunek  ∑Y za dodatni zwrot bierzemy ten skierowany pionowo do góry. Dzieje się tak dlatego, że do tej pory na matematyce przyzwyczajeni byliśmy do troche innego układu i cały czas mamy go przed oczami. 

0 = V1 + 5kN - 3kN 

to jest to samo co 

0 = - V1 - 5kN + 3kN

Oczywiście jest to błąd, który na szczęscie nie jest duży i nie wpływa na wynik zadania. Mi również zdarza się go popełnić, co na pewno zauważycie :) 


Statyka, Wszelkie prawa zastrzezone, 2011-2014